Finansowanie instytucjonalne - pośrednie

 Finansowanie pośrednie, czyli to najbardziej rozpoznawalne i częstokroć samodzielnie zdobywane przez przedsiębiorców. Zaliczamy tu m.in.:

  • linię kredytową jako sposób na utrzymanie płynności finansowej,
  • kredyt zaciągany w bankach ogólnokrajowych oraz w bankach spółdzielczych,
  • leasing operacyjny (usługowy) i finansowy (kapitałowy) – w formie zwrotnej lub odnawialnej,
  • fundusze UE – przeznaczone na badania naukowe i innowacje, na zatrudnienie, inwestycje, rozwój gospodarki niskoemisyjnej i inne cele.

Każda z w/w instytucji, zanim przekaże swe fundusze rozważy jak duże jest ryzyko, iż zaciągany kredyt nie zostanie spłacony. W przypadku funduszy unijnych w grę wchodzi poprawność wniosku oraz kształt projektu, co przełoży się na otrzymaną punktację. 

To, iż jeden bank nie udzielił kredytu, nie oznacza, iż inne postąpią podobnie. Bank również prowadzi swoją politykę sprzedażową, obserwuje rynek i wytycza cele strategiczne. Jedne banki nastawiają się na duże firmy, inne wolą unikać finansowania np. branży budowlanej w której wiele firm upada lub jest prowadzona w tzw. szarej strefie. Są też instytucje pozytywnie patrzące na przedsiębiorstwa, które ubiegają się o pieniądze na przedsięwzięcia z zakresu "zielonych technologii". Co nie znaczy, iż zlekceważą niedoróbki w biznesplanie, czy nieudolnie przygotowany bilans. 

Ocenie podlega nie tylko sytuacja finansowa firmy, branża i model funkcjonowania (szczególnie w opcji przewidywalności przychodów, a tym samym szans na spłatę zobowiązań). Kiedyś tzw. CSR był częścią komunikacji firmy, obecnie przepisy wymagają, aby banki brały pod uwagę ryzyko ESG, czyli wpływ inwestycji na środowisko, kwestie społeczne i sposób zarządzania. Rynek finansowy, co prawda ostrożny i konserwatywny, ale również podlega zmianom. 

Warto zachować zasadę podwójnej ostrożności. 

Jeśli bank zgadza się na udzielenie kredytu, to i tak trzeba porównać jego warunki z propozycjami konkurencji. W przypadku leasingu - podobnie. Fundusze unijne wymagają wkładu własnego, który bardzo często pochodzi instytucji bankowych. 

Plusem finansowania pośredniego jest to, że nie trzeba się tu dzielić udziałami lub akcjami swojej firmy. Wielu małych przedsiębiorców ma obawy co do ingerencji zewnętrznych stron w "ich biznes". Rozumiemy to i szanujemy. Mając dystans na pewno możemy przedstawić ryzyka obu rozwiązań (czyli finansowania pośredniego i bezpośredniego). 

Możemy przygotować Państwa przedsiębiorstwo do obsługi zaciąganych zobowiązań. Otrzymanie kredytu, leasingu, czy funduszy unijnych, to dopiero początek drogi. Trzeba jeszcze ją przejść, mijając wiele zakrętów, przekazać zysk bankom w postaci oprocentowania i prowizji oraz...samemu mieć zysk z przedsięwzięcia. Nie podejmiemy decyzji za Was i nie poprowadzimy za Was biznesu. Zaprezentujemy różne możliwości, powiemy na jaki rodzaj finansowania realnie macie szanse. Ewentualnie co zrobić, aby te szanse zwiększyć.